Stypendia do Japonii

Jeżeli zbliża się koniec sesji, medicine to za progiem są wakacje. A skoro wakacje, patient to… podróże. A jeśli podróże, to najlepiej stypendialne. Bo dłuższe niż zwykły wyjazd, a do tego opłacone. Bo do innych krajów, a tam zawsze można przeżyć coś ekscytującego.

Jedną z ciekawszych ofert stypendialnych przedstawia Japonia. Istnieje szereg różnych programów, od tych skierowanych dla studentów japonistycznych studiów licencjackich po te, z których skorzystać mogą studenci studiów podyplomowych na dowolnym kierunku. O wszystkich można przeczytać na stronie Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce. Rekrutacja trwa kilka miesięcy, a wyjazd następuje za kolejne kilka lub nawet rok później, ale zdecydowanie warto ubiegać się o przyznanie stypendium. Wyjazd do Japonii stanowi świetną okazję do poznania innej kultury, ciekawego języka (ach, gdyby tylko nie to pismo?) oraz mentalności Japończyków.

Stypendia oferowane przez rząd i fundacje japońskie są skierowane do studentów oraz absolwentów uniwersytetów. Ci, którzy pomyślnie przeszli rekrutację, jadą na wybraną uczelnię, aby tam uczęszczać na zajęcia oraz prowadzić badania. Oznacza to, że będą obracać się w środowisku akademickim. Japońskie uniwersytety zapewniają doskonałe warunki do nauki, więc doświadczenie takie jest nad wyraz przyjemne. Wolny dostęp do komputerów, biblioteka na miejscu, kilka kserokopiarek do dyspozycji studentów, a co najważniejsze ? kilka pomieszczeń, gdzie można wygodnie usiąść przy stole i poczytać, pisać pracę lub odrabiać zadania domowe. Starsi studenci mają nawet własne biurka, przydzielone im na cały rok akademicki. Ponadto jest też pokój odpoczynku, gdzie można zjeść obiad, wypić herbatę albo po prostu poczytać mangi.

Jednak nie samą nauką człowiek żyje. Uniwersytety organizują również wiele imprez, które często mają charakter międzykulturowy. Wydarzenia takie jak hanami czy tanabata, czyli tradycyjne japońskie święta, także można spędzić w towarzystwie znajomych z zajęć. Poza tym czasem zdarzają się wspólne wyjścia do baru, wycieczki poza miasto czy pikniki nad rzeką, w których oczywiście biorą udział także wykładowcy.

Wyjazd na stypendium jest też dobrą okazją do podróżowania po kraju. W Japonii rok akademicki rozpoczyna się 1 kwietnia, więc wakacje międzyroczne wypadają na luty i marzec. Są to miesiące zimowe, ale można wykorzystać je na wyjazd na wyspy archipelagu Okinawa, które znajdują się daleko na południu i latem panujące tam temperatury mogą być trudne do zniesienia. Z kolei podczas sierpniowej i wrześniowej przerwy międzysemestralnej można wybrać się na północ kraju, choćby na wyspę Hokkaido.

Rekrutacja na poszczególne programy trwa zwykle w okresie pomiędzy styczniem a czerwcem i jest przeprowadzana przez uniwersytet macierzysty studenta, ambasadę Japonii w Polsce oraz czasami również przez Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej. Wszelkie informacje znajdują się pod adresem http://www.pl.emb-japan.go.jp/kultura/stypendia_ogolne.html. Jako osoba, która już raz takie stypendium dostała i miała okazję studiować w Japonii przez rok, gorąco zachęcam do startowania w rekrutacji i życzę powodzenia wszystkim, którzy właśnie w ten sposób będą chcieli wybrać się do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Patrycja  Świeczkowska

One thought on Stypendia do Japonii