Mówisz po grecku ?

?Mówisz po grecku? Wow!!! Gdzie się nauczyłaś języka? Dlaczego wybrałaś akurat filologię nowogrecką??. Oto standardowy zestaw pytań, tadalafil które pojawiają się przy kontaktach z nowo poznanymi Grekami. Nie zaprzeczę, że za każdym razem czuję się lekko poirytowana, gdyż?

Filologia nowogrecka była moim drugim wyborem. Szczerze mówiąc ? myślałam, że nie zagrzeję tam długo miejsca i po roku rozpocznę studia na wymarzonej iberystyce. Okazało się jednak, że język i kraj, o którym nie miałam zielonego pojęcia, przypadły mi do gustu. Na pewno duży wpływ na to, że studiów nie porzuciłam miał fakt, iż byliśmy pierwszymi studentami tego kierunku i wiązaliśmy z tym spore nadzieje. Wkrótce też okazało się, że dzięki naszym wykładowcom, dzięki ich niesamowitym pasjom, miłości do Grecji, języka i różnych aspektów kultury my, studenci, również zaczęliśmy odkrywać w sobie nową miłość. Przestałam myśleć o ?wymarzonych studiach? i zaczęłam skupiać się na tym, co zrobić, żeby znaleźć się w Grecji.

Na początku były wakacje i różne dorywcze prace letnie. Później roczne stypendium na wyspie Rodos. Rok jak marzenie. Piękne miejsce, które pokochałam i w którym chciałam zostać jak najdłużej. Wiadomo przecież, że marzenia się spełniają, szczególnie gdy bardzo tego pragniemy. Ja pragnęłam. Dlatego niesamowity splot wydarzeń sprawił, że zostałam na Rodos po zakończeniu stypendium i rozpoczęłam tam pracę dla biura podróży jako rezydent oraz pilot wycieczek. Dzięki temu mogłam na wyspie zostać dłużej. Początkowo nie było łatwo, jednak po powrocie do Poznania, w uniwersyteckie mury, okazało się, że życie bez ?wyspy? oraz mojej pracy nie jest wcale łatwiejsze. W kolejnym sezonie letnim wróciłam zatem do pracy.

Ta historia ciągnie się do dziś. Były oczywiście wzloty i upadki, były próby porzucenia pracy z ludźmi oraz ?zakotwiczenia? w Polsce. Wszystko na nic. W końcu przyszedł czas, by przyznać przed sobą, że nie da się żyć bez Grecji. W tak zwanym międzyczasie zakończył się etap życia studenckiego. Zamknęłam swoją edukację jako magister filologii nowogreckiej i choć bywało różnie, to mam już pewność co do jednej sprawy ? gdybym raz jeszcze mogła wybierać studia, to nie chciałabym nic zmieniać. Nic.

Dziś nadal pracuję jako pilot wycieczek, choć już nie tylko na wyspie Rodos. Praca z ludźmi oczywiście czasami męczy, ale prowadzenie wycieczek nigdy. Przekazywanie swojej wiedzy, pasji i zarażanie miłością do greckiej kultury, kuchni, języka stało się moim chlebem codziennym. Turyści pytają mnie często  skąd to wszystko wiem… Moje opowieści, moja wiedza, to z pewnością zasługa nauczycieli, z którymi miałam szczęście spotkać się w Instytucie Językoznawstwa. Natomiast dzięki temu, że kocham moją pracę, czuję się tak, jakbym nie pracowała zbyt wiele i zbyt długo, choć mam już za sobą siedem ciężkich sezonów. A co dalej? Sądzę, że pomimo wielu trudności uda mi się zostać licencjonowanym przewodnikiem po Grecji. A gdy się to stanie, to już w ogóle będę robić tylko to, co kocham.

Kilka lat temu nie wiedziałam czy mój wybór studiów był trafny. Kończąc studia wielu z nas czuło rozczarowanie. Wyobrażaliśmy sobie, że moglibyśmy lepiej mówić po grecku, że z pracą ciężko? Niemniej zdawać trzeba sobie sprawę z tego, że w ogóle nastały dość ciężkie czasy, a studia filologiczne to nie kurs językowy. Nauka rzadkiego i trudnego języka, to tylko jeden z aspektów tej historii. Ja swoje umiejętności wykorzystuję, więc język nie leży odłogiem. Poza tym sama widzę, że moja kompetencja w zakresie języka nowogreckiego  z roku na rok się polepsza. Jak każdy student niejednokrotnie zadawałam sobie pytanie, na co mi ta wiedza?, po co każą nam się tego i tamtego uczyć? A dzisiaj opowiadam o tym i o tamtym kolejnym grupom i widzę zachwyt na twarzach moich turystów.

?Pani Asiu, dziękujemy za wspaniałą wycieczkę? ? to słowa, które mnie utwierdzają w przekonaniu, że dokonałam w swoim życiu trafnych wyborów. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Dziś już wiem, dlaczego ?przypadkiem? dostałam się na filologię nowogrecką. Życzę każdemu studentowi każdej filologii, aby starał się wykorzystać swoje rzadkie umiejętności, uwierzył w siebie i odnalazł swoją drogę, tak jak ja odnalazłam swoją.

Joanna Wagner