Święta w krainie Mikołaja

Boże Narodzenie, search najbardziej wyczekiwany okres w roku kalendarzowym i liturgicznym, more about zbliża się wielkimi krokami. W sklepach widać już tradycyjne kolejki ludzi, prescription którzy coraz bardziej nerwowo szukają prezentów dla najbliższych. Wszyscy z nadzieją wypatrują śniegu, choć od wielu lat świąteczny czas w Polsce przebiega raczej w atmosferze dodatnich temperatur. Dzieci niecierpliwie odliczają dni do Wigilii, kiedy otrzymają wymarzone prezenty. A jaki kraj najbardziej kojarzy się ze świętym Mikołajem? Oczywiście Finlandia!

W Finlandii okres świąteczny rozpoczyna się 21 grudnia, w dzień św. Tuomasa, a kończy około 6 stycznia. Bardzo wcześnie sklepowe wystawy zapełniają się tam ozdobami i lampkami, mającymi wprowadzić klientów w świąteczny nastrój. Jest też inna, bardziej prozaiczna przyczyna ? barwne świecidełka skutecznie rozświetlają długie grudniowe wieczory. Popularną domową ozdobą jest wieniec z 4 świecami, zapalanymi kolejno w każdą niedzielę Adwentu.  Na początku miesiąca Finowie świętują Pikkujoulu ? małe Boże Narodzenie. Tradycyjnie był to dzień, w którym po raz pierwszy można było przyrządzić typowo świąteczne potrawy. Obecnie jest to świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Bożonarodzeniową atmosferę roztacza zapach pierniczków i glögi ? czerwonego (rzadziej białego) wina, podgrzewanego z przyprawami. Coraz częściej również firmy decydują się organizować Pikkujoulu dla swoich pracowników.

Innym ważnym dniem dla mieszkańców nordyckich krajów jest 13 grudnia ? dzień św. Łucji. Według wierzeń, noc z 13 na 14 grudnia jest najciemniejszą i najstraszniejszą w roku. By odegnać zło i rozjaśnić mrok, w całym kraju organizowane są pochody ubranych na biało dziewczynek, z symboliczną Łucją na czele, noszącą wieniec z pięciu świec. Dzieci odwiedzają miejsca publiczne, by nieść światło i nadzieję innym ludziom. Tradycyjną potrawą tego dnia są szafranowe bułeczki, nazywane lussekatter.

Fińska Wigilia przypomina polską. Ciekawym zwyczajem jest coroczne wygłaszanie w Turku Deklaracji Pokoju. Transmisję na żywo można wysłuchać w radiu lub obejrzeć w telewizji.  Tego dnia  Finowie obowiązkowo odwiedzają cmentarze, by zapalić świeczkę na grobach bliskich, a także idą do sauny, by ?oczyścić? swe ciało przed świętami. Znaczenia sauny dla Finów nie da się porównać z niczym innym. Wystarczy napisać, że jedna sauna przypada średnio na 2,5 osoby, a na dodatek w Helsinkach kursuje specjalny autobus, który wewnątrz okazuje się być całkiem dobrze wyposażoną sauną. Finowie odwiedzają sauny przed zachodem słońca. Nie jest to przypadek ? wierzą bowiem, że o zmroku korzystają z nich dusze zmarłych, które w wigilijny wieczór odwiedzają rodziny. Bo Boże Narodzenie to dla Finów święto bardzo rodzinne. Wszyscy spotykają się na uroczystej kolacji, podczas której króluje wielka świąteczna szynka. Tuż po posiłku rozdawane są prezenty. Każde fińskie dziecko wie, że wioska tego prawdziwego  świętego Mikołaja znajduje się w Rovaniemi, choć przyznają się do niego również inne kraje, jak Norwegia czy Kanada.

Pozostały świąteczny czas mija w znany Polakom sposób:  25 grudnia to dzień, który Finowie spędzają spokojnie w domu, delektując się potrawami i ciesząc z prezentów, wśród których prym wiodą książki.  Z kolei drugi dzień Świąt, dzień św. Stefana, przeznaczają na odwiedziny u bliskich i znajomych.

Potem nie pozostaje nic innego jak powrót do szarej rzeczywistości i cierpliwe czekanie na kolejne Święta w przyszłym roku. Hyvää Joulua!

Sylwia  Kropaczewska